Teknoloji

Walmart ve unspun sürdürülebilir giysiler için 3D dokumayı test ediyor

BENTONVILLE, Ark. – Büyük bir küresel perakendeci olan Walmart Inc. (NYSE: WMT), giysi üretiminde yeni bir 3D dokuma teknolojisini araştıran bir pilot proje başlatmak üzere bir moda teknolojisi şirketi olan unspun ile ortaklık kurdu. Girişim, potansiyel olarak atıkları azaltarak ve daha fazla tekstil üretimini ABD’ye geri getirerek hazır giyim endüstrisindeki çevresel kaygıları ele almayı amaçlıyor.

Pilot çalışma, Unspun’ın 3D dokuma makineleri kullanılarak bir Walmart markası için iş kıyafeti tarzı pantolon üretimine odaklanıyor. İpliği kesip giysilere monte etmeden önce düz kumaşlara dokuyan geleneksel yöntemlerin aksine, 3D dokuma teknolojisi ipliği doğrudan komple giysilere dönüştürerek kumaş israfını önemli ölçüde azaltabilir ve üretim sürecini kolaylaştırabilir.

Walmart’ın Tedarikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrea Albright, projenin şirketin tedarik zincirinde inovasyon, istihdam yaratma ve sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olduğunu vurguladı. unspun’ın kurucu ortağı Beth Esponnette, ortaklık sayesinde teknolojilerini ölçeklendirme, potansiyel olarak hazır giyim imalat endüstrisini bozma ve israfı azaltma fırsatını vurguladı.

İşbirliği, ABD genelinde ek mikro fabrikaların kurulmasına yol açabilir ve unspun 2030 yılına kadar 350 makineyi konuşlandırmayı hedefliyor. Pilot uygulamanın başarısı iki şirket arasındaki ortaklığı derinleştirebilir.

Walmart daha önce teknoloji odaklı çeşitli girişimler sergilemiş ve 2025 yılına kadar %50 ve 2035 yılına kadar %100 yenilenebilir enerjiden yararlanma hedefi de dahil olmak üzere sürdürülebilirlik hedeflerine bağlı kalmıştır. Perakendeci, Gigaton Projesi kapsamında dünya çapında 5.900’den fazla tedarikçiyle çalışmış olup, rapor edilen projelerin karbon emisyonlarında 1 milyar metrik tonu aşan bir azalma sağlaması beklenmektedir.

Bu pilot proje bir basın açıklamasına dayanmaktadır ve Walmart’ın yenilikçi teknolojileri operasyonlarına entegre etme ve perakende ve hazır giyim sektörlerindeki çevresel zorlukları ele alma yönündeki devam eden çabalarını temsil etmektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberuzunkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu