Haber

Kırklareli’nde arıcılık ve arıcılık eğitim programı düzenlendi

Kırklareli ilinde mevcut 80 bin kovan olan coğrafi işaretli meşe balının 5 yılda 250 bine çıkarılması hedefiyle üreticilere 1.400 kovan dağıtıldı.

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından arıcılık ve arıcılık eğitim programı düzenlendi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen eğitime katılan arıcılara şu bilgiler verildi:

“Arılar dünyamızda uzun süredir birçok türde insanlığa ve doğaya hizmet etmektedirler. Arı türlerinden biri olan bal arısı, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bal üretiminin kaynağıdır. Trakya bölgemizde, Kendine has özellikleri olan Trakya arısı dünyada Kafkas arısından sonra koruma altına alınan arı türlerinden biridir.İkinci arı cinsidir.Trakya arısı da varlık bakımından farklı bir yerdedir. uysal, az arı ile kışı geçiren ve çabuk üreyen, varroa ile kendi kendine savaşan, diğer arı ırklarına göre daha iyi verime sahip, çok iyi tanıdığı bir meslektaşımızdır.”

Kırklareli coğrafi işaretli meşe balına sahiptir.

Arı ürünlerine dikkat çekilerek, “Arılarımızın ürettiği eserler; bal, polen, balmumu en bilinenleridir. Bunların dışında propolis, arı sütü, apilarnil, arı zehiri, arı gibi değerli eserler de bulunmaktadır. ekmek ve kovan havası Bu işlerden en bilineni baldır.İlimiz sağlığı, besleyiciliği ve doğal yapısı nedeniyle uzun süre bozulmadan kalabilen bir besin kaynağıdır. İlimiz arıcılığın yoğun olarak yapılabileceği coğrafi işaretli meşe balına sahiptir. Bu özellikler ilimizde bal üretiminin kalitesinin bir göstergesidir.”

“Hedefimiz kovan sayısını 500 bine çıkarmak”

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, göreve geldikleri günden bu yana Kırklareli ili genelinde arıcılığı geliştirmeye çalıştıklarını hatırlatarak, “Şu anda 80 bin civarında kovanımız var ama bu bizim için daha başlangıç. 500 bine çıkarmak istiyoruz” dedi.

“Türkiye’de 2 ilde bu eğitim uygulandı”

Kırklareli meşe balının coğrafi işareti hakkında da bilgi veren Aksoy, “Meşe balımızın coğrafi işaret elde etmesinde büyük katkıları olan merhum müdürümüz Hasan Doğan’ı rahmetle anıyorum. Balımız coğrafi özelliği ile tanınmaktadır. göstergesi, hak ettiği yerlere ulaşması ve Anzer balı gibi ürünlerle rekabete girmesi, “Bu eğitim programı Türkiye’de sadece iki ilde uygulandı. Bu illerden biri de Kırklareli ilidir” dedi.

Arıcılık ve arıcılık eğitim programı sonunda üreticilere 400 adet kovan dağıtıldı. – KIRKLARELİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu