Ekonomi

Kilis’te Yeşil Altın Hasadı Başladı

Kilis’te yeni ürün Antep fıstığı öncesinde toplanan ve ‘gri’ olarak bilinen ‘Yeşil Altın’ olarak bilinen olgunlaşmamış fıstığın hasadı başladı.

Başta Gaziantep olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yetişen Antep fıstığının Kilis’te de hasadı başladı. Kilis’te fıstık üreticileri kavrulmamış fıstığı ağaçlara çıkan merdivenlerden çıkarak topluyor. Yeşil altın hasadının bu ay tamamlanması bekleniyor. Üretim alanı artan Antep fıstığı üretiminde Türkiye’de 7. sırada yer alırken, 75 bin dekar alanda fıstık üretimi yapılırken, Antep Fıstığı 1 milyon 500 bin ağaçla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Bu yıl iklim şartlarından dolayı rekoltenin düşük olması nedeniyle fiyatların kademeli olarak artacağı söyleniyor.

“Türkiye genelinde rekolte düşük, fiyatlar yüksek”

Türkiye’de fıstık hasadında 7. sırada yer aldığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İtimat Özdemir, “‘Yeşil altın’ hasadı yani ‘gri’ fıstık hasadı başladı. Düşük fiyatlar yüksek .Şu anda fiyatlar geçen seneye göre 95 TL.İlk başladığında hasat 45-50TL’den başlıyordu.Bu sene ilk hasat 95TL’den başladı ve daha da yükselecek.Fıstığın baklavaya olan yolculuğu 100TL oldu. baklavadan sofralara, bereketli hasatlar dilerim” sözlerini tamamladı.

Yeşil altın hasadının başladığını söyleyen Çiftçi Mehmet Canbakış, “Bugün itibariyle yeşil altın hasadına başladık. 45 derece sıcaklıkta fıstık hasadını yapıyoruz, emeğimizin boşa gitmemesini temenni ediyorum” dedi. – RAPOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu