Haber

AK Parti Milletvekili: Filistinli doktorlar onurlu ve cesur bir duruş sergiliyor

AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut, Filistinli doktor ve sağlık çalışanlarının onurlu ve cesur bir duruş sergilediğini belirtti.

Durgut, Meclis’te doktor ve sağlık çalışanlarıyla düzenlediği basın toplantısında İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığını söyledi.

İsrail’in “Boşaltın yoksa vururuz” diyerek tehdit ettiği Al Awda Hastanesi doktorlarının “Acı bitene kadar burada kalacağız” dediğini belirten Durgut, Filistinli sağlık çalışanlarının yaralıları kurtarmak için çaba harcadığını belirtti. .

AK Partili Durgut, Filistinli doktor ve sağlık çalışanlarının onurlu ve cesur bir duruş sergilediğini vurguladı.

Koordinatları verilmesine rağmen İsrail’in Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’ni de vurduğunu belirten Durgut, Cenevre Sözleşmeleri’nde hastaların, hastanelerin ve sağlık kurumlarının korunmasına ilişkin hükümlerin de yer aldığını hatırlattı.

Sağlık kurumlarının saldırıya uğradığı Gazze’de insani bir hata yapıldığının altını çizen Durgut, şöyle devam etti:

“Gazze’de sivil ve tıbbi kurumlara yönelik saldırıların sona ermesi için BM ve ilgili kurumların harekete geçmesi gerekiyor. Uluslararası toplum bu ihlalleri güçlü bir şekilde kınamalı ve sorumlular adalet önüne çıkarılmalıdır. Yaraları sarmak sadece doktorların değil, sorumluluğundadır. aynı zamanda tüm insanlığın sorumluluğundadır.”

Doktor Hüseyin Alperen Güldiken de Gazze’deki zulmün durdurulması gerektiğini kaydetti. Güldiken, “Türk sağlık ordusu olarak elimizden geleni değil, yapılması gerekeni yapmaya her zaman hazırız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu